Bieszczadzka Kolejka Wąskotorowa w Cisnej

Posiadając nocleg w Cisnej, warto skorzystać z jednej z najpopularniejszych atrakcji tego regionu. Mowa o Bieszczadzkiej Kolejce Wąskotorowej. Baza noclegowa w tej miejscowości jest na tyle elastycznie skomponowana, iż można zarezerwować kwaterę bardzo blisko jej lokalizacji.

Ale zanim o dzisiejszych czasach, warto poznać delikatny rys historyczny tego miejsca. W czasach I oraz II wojny światowej, kolejka ta była głównym narzędziem do transportu zaopatrzenia dla oddziałów wojskowych, walczących po obydwu stronach frontu. Dodatkowo była wykorzystywana do przewozu drewna. Jak się okazało, jej nadmierna eksploatacja przyczyniała się do tego, iż po okresie tym, czynna była tylko jedna linia. Po upływie pewnego okresu, dokładnie w latach 1957-1964 dobudowano nowe odcinki, o łącznej długości 65 kilometrów. Co za tym idzie, od roku 1963, wznowiono jej działalność, ale już pod kątem ruchu pasażerskiego. I tak oto podróż z Cisnej do Nowego Łupkowa trwała prawie 5 godzin i dostarczała turystom bardzo ciekawych wrażeń. Podczas postojów, które miały na celu uzupełnienie wody w zbiornikach kolejki, można było zbierać grzyby, maliny oraz inne dobrodziejstwa lasu albo po prostu iść na spacer. Niestety w 1994 roku zamknięto jej trasę, gdyż transport samochodowy okazał się dużo tańszy ekonomicznie. Jednak sytuacja ta nie trwała długo, gdyż odpowiednie działania społeczności turystycznych, przyczyniły się do tego, iż w 1997 roku, ponownie została ona uruchomiona. Już z unormowanymi trasami, zaczęła przewozić turystów od czerwca do września, na 25 kilometrowym odcinku, dodatkowo od 2012 roku, działa ona także podczas ferii zimowych. Główna stacja znajduje się w Majdanie, gdzie dodatkowo można zobaczyć zabytkowy budynek stacji kolejowej oraz Muzeum Historii Kolejki. Dziś jest już kilka alternatywnych tras przejazdu kolejki i każdy może wybrać taką, na której atrakcje są dla niego najważniejsze. Na ogół przebiegają one przez tereny niezamieszkałe przez ludzi, gdzie potęguje się wrażenie, że jest się na końcu świata, a jedynym znakiem bytności cywilizacji są tory kolejowe. Planując więc wypoczynek w Cisnej, warto udać się na taką wycieczkę, gdyż widoki jakie ona oferuje, zapadają na bardzo długo w pamięci. Dodatkowym atutem jest fakt, iż cały czas ma się kontakt z naturą, w najwyższym możliwym wydaniu.

Tutejsza baza noclegowa co roku, zarówno latem jak i zimą, obsługuje tysiące turystów. Cisna oferuje noclegi w gospodarstwach agroturystycznych, hostelach czy pensjonatach. Na miejscu czekają na turystów także liczne restauracje i kawiarnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *