Kajaki w Swornegaciach

Wieś jest siedzibą dużego obszaru sołectwa Swornegacie w którego skład wchodzą również miejscowości: Chociński Młyn, Drzewicz, Grzampki, Kamionka, Klucza, Kokoszka, Kurczewo, Małe Swornegacie, Owink, Płęsno, Sepiot, Śluza, Wączos, Zbrzyca i Wielkie Zanie. Połączenie z centrum Chojnic umożliwiają autobusy komunikacji miejskiej. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa bydgoskiego. Swornegacie są położone na terenie Zaborskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Brdą i Jeziorem Karsińskim, sąsiadują z Parkiem Narodowym Bory Tucholskie. Przez wieś przebiega droga wojewódzka nr 236 łącząca Konarzynki z Brusami.

Malownicza wioska jest idealnym miejscem na poznawanie krajobrazu na dwóch kółkach. Nie każdy jest jednak zwolennikiem jazdy na rowerze i lubi spływy kajakowe. Jeżeli chodzi o Swornegacie – gospodarze są przygotowani na różne okoliczności – zawsze można wykupić sobie żaglówkę. Rejsy są bardzo piękne. Jeżeli chcemy oddać się wypoczynkowi i samemu spędzić czas na żaglówce, jest oczywiście taka sposobność. Istnieje możliwość wypożyczenia żaglówki jednoosobowej – polecane dla osób, które na wakacje wybrały się indywidualnie aby odpocząć od zgiełku miasta. Jednak na rejsie nie można zapomnieć o bazie noclegowej. Warto oczywiście zdalnie wyszukać kwaterę, choćby przez telefon na miejscu, wystarczy wpisać „Swornegacie noclegi”.

W Swornegaciach warto zobaczyć: neobarokowo – modernistyczny kościół „Św. Barbary” z 1912 r., drewniany kościół z 1742 r. – przeniesiony do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach oraz Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowe.

One thought on “Kajaki w Swornegaciach

  1. Byłam w tej miejscowości, ale kajaków nie próbowałam – mimo wszystko polecam tamtejsze szlaki rowerowe – widoki są piękne!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *