Niedzica i atrakcje w okolicy

Prócz atrakcji, które oferuje sama Niedzica na uwagę zasługują również te nieco dalej położone od miasteczka. Warto jednak przyznać, że turyści przeważnie wybierają Niedzicę jako miejsce wypadowe, głownie ze względu na niedrogie noclegi i spokojne okolice, w których mogą odpocząć i wyspać się za wszystkie czasy. Przechodząc do rozrywek, zacząć należy od Jeziora Czorsztyńskiego z malowniczymi i wchodzącymi głęboko w ląd zatoczkami, na którym organizowane są rejsy statkami wycieczkowymi oraz gondolami. Ciekawym i dogodnym połączeniem jest rejs statkiem z przystani przy zamku w Czorsztynie od przystani przy zamku w Niedzicy. Rejsy te odbywają się codziennie w czasie sezonu letniego z bardzo dużą częstotliwością i kosztują ok 10 zł od osoby za rejs w obie strony.

Kolejna atrakcja to ruiny średniowiecznego zamku z XIV wieku, który mieści się na wysokim wzgórzu Czorsztyna. Podczas zwiedzania, czytając opisy znajdujące się na tabliczkach możemy przybliżyć sobie dawny wygląd i funkcję jakie spełniały poszczególne części zamku, który miał na celu ochronę szlaku wodnego prowadzącego z Polski na Węgry. Z podań Jana Długosza, właścicielem zamku w Czorsztynie w roku 1246 był Piotr Wydżga herbu Janina, który był jednym z szlachciców. Największy rozkwit obiektu przypada na czasy Kazimierza Wielkiego. Na chwilę obecną zamkiem opiekuje się zarządca Pienińskiego Parku Narodowego.

Kolejną atrakcją rejonu jest miejscowość uzdrowiskowa – Szczawnica. Ma ona za zadanie opiekę nad kuracjuszami. Jest tu sporo miejsc zajmujących się odnową biologiczną oraz wypoczynkiem. W tym urokliwym miejscu położonym nad Dunajcem u podnóża Trzech Koron i Palenicy, na którą dotrzeć można np. wjeżdżając kolejką krzesełkową, z pewnością nawet największy pracuś, naładuje swoje akumulatorki. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił tuż po II wojnie światowej, gdzie zaczęto cenić sobie odpoczynek na łonie natury oraz leczniczą moc występujących w tym miejscu wód. W roku 1960 powstało tu pierwsze uzdrowisko,,Hutnik’’ a potem z czasem powstawały nowe obiekty oferujące leczenie.

Szczawnica specjalizuje się w leczeniu i rehabilitacji osób z problemami z górnymi drogami oddechowymi, przewlekłych stanów zapalnych nosa, astmą oskrzelową i innymi problemami z głosem i drogami oddechowymi. Będąc w tym uzdrowisku obowiązkowo należy wybrać się na spływ przełomem Dunajca na tratwach obsługiwanych przez flisaków. Rejsy są wspaniałą przygodą oraz przeżyciem bardzo emocjonalnym ze względu na wspaniałe widoki rozciągające się wzdłuż trasy. Inne atrakcje to spacer po miejscowości oraz przejażdżki dorożkami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *